Taidetestaajat Carmenin jäljillä

Ensiksi tulimme kouluun 9.30 ja haimme ruokalasta eväät. Menimme luokkaan ja katsoimme esitykseen liittyvän videon. Sen jälkeen lähdimme tilausbussiin 8A, D ja E luokkalaisten kanssa. Bussimatka kesti noin puolitoista tuntia. Kun vihdoin olimme perillä, menimme Hämeenlinnan keskustassa sijaitsevaan kulttuurikeskus Verkatehtaaseen. Tila oli aika iso ja hienosti sisustettu. Sisällä jouduimme odottamaan hetken aikaa, että esitys alkaisi.

Esityksen alussa naisnäyttelijä eli Carmen vei liikunnanopettaja Tomin lavalle. Esityksessä oli Carmen ja kuusi miestä. Carmenia tapettiin monta kertaa ja hän kaikesta huolimatta heräsi henkiin joka kerta. Esityksessä oli paljon tanssimista, laulamista ja musiikkia. Siinä oli flamenco tanssia, steppausta ja oopperaa. Esitys oli feministinen, omatulkintainen ja jollain tapaa siinä oli myös taidetta.

Esityksen jälkeen lähdimme takaisin kouluun ja siitä kotiin.

Kirjoittajat: 8A-luokkalaiset